انتخاب مواد افزودنی برای بتن

انتخاب مواد افزودنی برای بتن

انتخاب مواد افزودنی با کارایی بالا

مواد افزودنی ترکیباتی هستند که در بتن علاوه بر آب، سیمان پرتلند و سنگدانه ها وجود دارند. با این وجود، برای بهره برداری از پتانسیل بتن و ایجاد انعطاف پذیری برای استفاده از آن در محیط ها و شرایط مختلف، می‌توان مواد اضافی را در طی فرآیند اختلاط به بتن اضافه کرد تا خصوصیات آن را تغییر دهد. این مواد به عنوان مواد افزودنی شیمیایی شناخته می شوند. انواع مختلفی از مواد افزودنی با عملکرد بالا بسته به تأثیر آنها بر خصوصیات بتن وجود دارد.

انتخاب یک افزودنی

آلیس موتونی، مدیر فنی در Mau West Company Ltd. نماینده شرکت Penetron International در کنیا تأکید می کند که خریداران باید مواد افزودنی بتونی را انتخاب کنند که دارای سولفات و کلرید بسیار کم یا فاقد آن باشند و بر مقاومت بتن تأثیر بگذارند. “دستورالعمل های مربوط به استفاده از مواد افزودنی باید کاملاً رعایت شود. همچنین خریدار باید داده های فنی را بررسی کند تا اطمینان حاصل کند که مواد افزودنی برای پروژه آنها مناسب است. زیرزمین‌های عمیق به مواد افزودنی نیاز دارند که می‌توانند فشار هیدرواستاتیک بالا را تحمل کنند، در حالی که مخازن آب نیاز به مواد افزودنی ایمن و مورد تایید برای آب قابل حمل دارند.”

در شرایطی که خریدار از ویژگی های مواد افزودنی مطمئن نیست یا می خواهد از آن در یک موقعیت منحصر به فرد استفاده کند. آنها باید در اسرع وقت به اندازه کافی از یک نمونه را درخواست کنند و آزمایشات را انجام دهند. Tone Horvei Bredal از Borregaard، یک شرکت تولید کننده مواد اولیه برای مواد افزودنی شیمیایی اظهار نظر می کند که موادی مانند Lignosulfonates از Borregaard مخلوط های قوی هستند که برای استفاده در بتن بهینه شده اند. آنها بیو پایه و در نتیجه سبز هستند و حتی با تغییرات زیادی در طراحی مخلوط، مقدار آب و تغییرات دوز می توانند بتن با کیفیت خوبی تولید کنند.

به گفته آقای ایگور نیکولاژف از Gemite ، جدا از خرید این افزودنی از یک سازنده با سابقه، باید مواد افزودنی صحیح را نیز بسته به طرح آمیخته در بین منابع دیگر انتخاب کرد.

علاوه بر این ، آقای پاتریک مک کیون از Surecrete Design اضافه می کند که تحقیق قبل از خرید یک افزودنی بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که مشتری به دنبال کارآمدترین محصول آسان برای استفاده است. از آنجا که کمبود دانش اولین قدم برای عدم استفاده درست از مواد افزودنی است.

مشاور فروش فنی استر کیناکو در Armorsil West Africa® که طیف کاملی از مواد شیمیایی ساختمانی، پوشش ها، عایق بندی و عایق رطوبتی بتن را برای صنعت ساخت و ساز در تمام اشکال فراهم می کند به طور همزمان اشاره می کند که هر محصول فروخته شده دارای یک برگ فنی و مطابق با تمام دستورالعمل‌های بیان شده به فرد کمک می کند تا انتخاب درستی داشته باشد.

به گفته دیو برند، مدیر کل سیکا کنیا، مواد افزودنی با وجود کوچکترین دوز یا ماده افزودنی که در یک مکعب بتن قرار می گیرد، عملکرد بسیار مهمی در بتن دارند. از مواد افزودنی عمدتا برای کاهش مقدار آب قرار داده شده در بتن استفاده می شود ، زیرا آب زیاد باعث جمع شدن بتن و منجر به ترک خوردگی می شود. آنها همچنین پلاستیک بتن را نگه داشته و قابل استفاده می کنند و با افزایش کارایی بتن مخصوصاً در حین حمل و نقل به محل ، باعث کاهش مشکلات می‌شود.

فناوری‌هایی مانند لیگنوسولفات ، فناوری مبتنی بر نفتالین و فناوری جدید و بالاتر است که از پلی کربوکسیلات اتر (PCE) استفاده می کند. استفاده از فن آوری های مختلف به کشور و شرایط آنجا بستگی دارد. به عنوان مثال، PCE عمدتا بعنوان فوق روان کننده کارایی دارد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *